SVĚTLOZEMĚ Harmonizační terapie

Samhain 2020

Letošní Samhain spolu neoslavíme osobně ani online, ale rozhodla jsem se, že s Vámi budu sdílet informace a meditace, které mi pro tuto příležitost přišly. Doufám, že Vám budou inspirací.

Samhain je keltským novým rokem a slavil se se západem slunce 31.10. až do rána 1.11. Naší obdobou jsou Dušičky, v Americe Halloween a v Mexicu je Día de los Muertos (doporučuji shlédnout animovaný film nejen pro děti Coco).

Letošní oslava bude ještě umocněna úplňkem, který proběhne 31.10., takže se máme opravdu na co těšit!

Jedná se o období, kdy je nejtenčí hranice mezi námi a "neviditelným" světem, draci, víly, duše zemřelých a další bytosti tak mají lepší příležitost s námi komunikovat a pokud chceme, můžeme i my se rozhodnout a třeba jen na jeden den v roce se otevřít tajemnému.

Podle některých tradic je Černá bohyně během této noci oplodněna Duchem, aby se během Zimního slunovratu mohl narodit nový Bůh Slunce. Podle dalších naopak starý Bůh Slunce v tuto dobu umírá a 21.12. dochází k jeho znovuzrození. V některých zemích lidé pro své blízké, kteří již zemřeli, vaří jídla, další jim pouští hudbu a nebo jen v tichosti společně povečeří. Hřbitovy jsou plné květin a ozářené blikajícími svícemi, jakoby tuto noc opravdu ožívalo každé zákoutí...a mohlo přijít i na zá-zraky.

Ať je nám blízký jakýkoli příběh nebo tradice, hlavním společným tématem Samhainu je úcta ke Smrti (a znovuzrození) a ke svým rodům, díky kterým jsme dostali příležitost se Zemi narodit. Nemusíme nutně objíždět naše rodová místa, stačí si vytvořit doma prostor, kde je uctíme podle svého přesvědčení.

Nejedná se ale jen o oslavu ostatních lidí, Samhain v nás otevírá i velmi silná osobní témata. Můžeme využít temnoty a nechat odejít všechny staré a nefunkční programy, bolesti, křivdy a tím se osvobodit od trápení, které si držíme v sobě. Pustit, odpustit... zemřít a znovu se zrodit.

 


Teď bych s Vámi ráda sdílela jednu z mnoha možností, jak tento den oslavit. Důvěřujte ale svým pocitům a následujte svoji moudrost, pak nemůžete udělat nic špatně.

Příprava prostoru:

 • ideální je si vytvořit místo, které si očistíme jak fyzicky, tak s pomocí zapálené šalvěji, pelyňku, nebo jiných vykuřovadel
 • připravíme si dvě svíčky, pro dva rody, ale můžeme také přidat i další osobní svíčky pro lidi, se kterými si potřebujeme něco dořešit, nebo jen je chceme uctít samostatně
 • můžeme si jednu svíčku připravit i pro sebe, aby nám pomohla spálit vše nepotřebné v našich životech
 • kolem každé svíčky (nebo kolem všech), můžeme vytvořit kruh či jinou geometrii z krystalů, kamínků, větviček, šípků, kaštanů... podpoří se tím celá práce a náš záměr
 • připravte si čaj a něco dobrého k jídlu

Meditace:

 • zapálení svíček je důležitým okamžikem, meditací, při kterém vkládáme své záměry. Symbolem svíčky je světlo, které prosvítí vše temné a přinese Lásku a Respekt tam, kde je potřeba. Můžeme přidat poděkování za život, který nám skrze rody přišel. Důležité je ale také vnímat i své hranice k rodům a dalším blízkým. Nejsme tu, abychom žili jejich příběhy a řešili jejich problémy... ale zároveň také nemáme právo hodnotit to, jak žili/žijí. Zodpovědnost každý máme jen za svůj život a své činy.
 • Pokud cítíme zlobu, nepřijetí, závislost a jiné silné emoce vůči rodům, nepřikládejte tomu dnes víc energie, netopte se v emocích, dnešek je o úctě a přijetí toho, že svoje rody nezměníme, ale můžeme změnit sami sebe. A někdy to je holt cesta na delší dobu :).
 • Svoji osobní svíčku zapalte s vědomím toho, že může spálit a transformovat vše staré, nepotřebné a omezující. Každý má jiná témata a tak pracujte s těmi, které jsou teď pro Vás aktuální.
 • Svíčky nechte hořet, můžete pozorovat plameny a vnímat, co přichází za pocity, informace a prožitky. Ideální je je nechat samotné dohořet, ale pokud je potřebujete sfouknout, pošlete při tom plamen tam, kde je to nejvíc ve Vašech záměrech potřeba.
 • Přišla mi ještě jedna meditace, která je o povolení a odevzdání všeho, co není již potřeba. Lehněte si na záda a nechte zemi, aby Vás obejmula, někdy Vás stáhne až pod zem, ale nebojte se, uvědomte si, že pořád máte svůj dech a že se jedná o Vaši vědomou cestu. Nechte, aby z vás odpadaly programy, bolesti, strasti, které odevzdáváte, protože víte, že je už nemusíte mít pod svoji kontrolou, už se můžou transformovat. Dovolte Zemi/Přírodě/Gaie, aby Vás vedla, ona zná Váš pravý potenciál pro tuto chvíli. Možná máte pocit, že z Vás vytéká bahno, vlastně v něm tak trochu ležíte, počkejte, dokud vše co má nevyteče a dokud se tělo neuklidní. Pak až to ucítíte, tak v meditaci vstaňte a jděte se pořádně omýt pod vodopád, do moře, potoka...hezky se oblečte do nových, čistých, voňavých šatů (nebo jiného oblečení) a vědomě se vráťte do svého fyzického těla tady a teď. Nechte si ještě chvíli se zavřenýma očima pro dokončení, poděkujte Zemi za pomoc a podporu, pomalu oči otevřte a protáhněte své tělo.
 • Na tuto meditaci si pusťtě ideálně zvuk bubnů, nebo cokoli, co Vám dovolí jít do větší hloubky.
 • Pokud máte, využijte vykládací karty pro pochopení větších souvislostí.
 • Jestli se Vám hůř vrací zpět do těla, dejte si kousek čokolády nebo jiné dobroty.

Oslava:

 • Na závěr oslavujte ;). Pusťte si hudbu, tančete, zpívejte, něco dobrého snězte a přineste do tohoto dne radost a vděčnost za život, který máme. Ať už se venku děje cokoli, cesta uzdravení vede skrze každého z nás a oslava a vděčnost jsou klíčem k radosti na této cestě. Navíc období od Samhainu do Zimního Slunovratu je nejvíce z celého roku právě o vnitřní práci, ztišení a komunikaci s vlastní moudrostí.


Věřím, že si tyto dny užijete a pokud budete chtít sdílet své prožitky, napište mi, budu ráda!

Krásný Samhain.

Kateřina, Světlo Země

---

Tento článek lze sdílet pouze s přidáním tohoto odkazu https://www.svetlozeme.cz/akce-ritualy/?f=samhain-2020&a=93 . Děkuji.

| Akce | Kateřina
Související články: svatky kola roku